Novosti, Mediji

Glas Istre, subota, 22. studenoga 2008.

PROSLAVLJENA 110. OBLJETNICA ŠKOLE ŠIJANA

Više od stoljeća kvalitetnog odgojnog i obrazovnog rada

Nakon 35 godina sa svojim su učiteljem i voditeljem folklorne grupe Brankom Pernićem ponovno zasvirali Edi Kolić, Boris Verbanac, Biserka Kuhta, Damir Božić i Slava Obranović, nastupila je i pijanistica Tamara Jurkić Sviben, dok je bivša učenica Kristina Petričević čitala stihove svojih pjesama
Škola Družbe sv. Ćirila i Metoda svečano je otvorena 2. prosinca 1898. godine

PULA – U povodu svečanog otvorenja Prve hrvatske pučke škole u Puli »Družbe sv. Ćirila i Metoda«, 2. prosinca 1898. godine, izvjestitelj Narodne Sloge, među ostalim, je zapisao: »Željno, dugo očekivan dan je svanuo, granula je zora budućnosti za hrvatski narod u Puli…«. Taj dan, gotovo neprekidno, traje do današnjih dana u školi sljednici, Osnovnoj školi Šijana, koja okuplja 620 učenika u 28 razrednih odjela i 47 učitelja razredne i predmetne nastave. Bogatu povijest Družbine škole poznatije kao Male škole u Radničkoj ulici, njenih 110 godina, jučer su u Domu oružanih snaga kulturnoumjetničkim programom i okruglim stolom, te prigodnom izložbom najznačajnijih trenutaka, svečano obilježili sadašnji i bivši učenici i djelatnici škole, uz predstavnike Grada i Županije.
Uz nastup folklorne grupe – zbora, narodnih svirača i plesača, povijesne grupe, brojnih recitatora na čakavskom dijalektu kojeg škola izrazito njeguje, nastupili su i nekadašnji učenici škole. Nakon 35 godina sa svojim su učiteljem i voditeljem folklorne grupe Brankom Pernićem ponovno zasvirali Edi Kolić, Boris Verbanac, Biserka Kuhta, Damir Božić i Slava Obranović. Bivša učenica Kristina Petričević čitala je stihove svojih pjesama, dok se priznata pijanistica Tamara Jurkić Sviben predstavila izvedbom skladbe Božidara Kunca. O radu škole na okruglom stolu govorili su umirovljena ravnateljica škole Benita Gošev, arheologinja dr. Vesna Girardi-Jurkić, bivši učenik škole i današnji prorektor Sveučilišta Jurja Dobrile dr. Robert Matijašić, te sadašnja ravnateljica Alma Tomljanović. Girardi-Jurkić prisjetila se svojih roditelja koji su dio bogate povijesti ove obrazovne ustanove, s obzirom da je njen otac Edo Girardi više od 25 godina bio ravnatelj škole, te izrazila žaljenje što ona više ne nosi naziv »Neven Kirac«. Benita Gošev u školi je radila punih 39 godina, od čega 15 kao ravnateljica.
– Došla sam u školu Neven Kirac kao mlada učiteljica razredne nastave, riječ je o školi koja je uvijek bila kvalitetna i u odgojnom i obrazovnom radu. Mnogo je kapi utkano u ovaj slap, Osnovnu školu Neven Kirac, odnosno Šijanu, pjesnički je zaključila Gošev.
– Mnogi učitelji kojima je tu bilo prvo radno mjesto iz škole su otišli u mirovinu. Kolega Branko Pernić je najstariji djelatnik škole. Tu je dugo i Ivanka Petrinčić, Biserka Drndić, Lorena Percan, pa i ja sam u školi od 1986., bilo mi je to prvo radno mjesto kao pedagoginji, kaže ravnateljica Tomljanović.
Učitelj glazbene kulture Branko Pernić ističe pak sretnu okolnost, da mu je bavljenje glazbom zanimanje, ali ujedno i hobi.
– Može se reći da sam najstariji djelatnik sa stažem i po godinama. Prvog rujna ove godine obilježio sam 40 godina rada u školi, a mogu se pohvaliti da u istom kabinetu, predajem isti predmet 40 godina, kaže Pernić te dodaje već desetljećima u školi kontinuirano djeluje folklorna grupa.
Škola Družbe sv. Ćirila i Metoda s radom je započela sredinom studenog 1898., kada je u prvi razred upisano 67 učenika, a prvom učiteljicom postala je Marijana Majer. U godini 1901. škola je proširena na dvorazrednu, a prvim ravnateljem imenovan je Ernest Jelušić. Mala škola s radom je prestala ratne 1915. godine, a nakon rata talijanske vlasti nisu dopustile rad družbinim školama u Puli, te su djeca mogla ići jedino u talijansku školu Francesco Petrarca. Po završetku Drugog svjetskog rata u Šijani je organizirana nastava u bivšoj Družbinoj školi na hrvatskom jeziku, a vodila ju je učiteljica Pepica Štefan. Godine 1951. spajaju se talijanska škola Francesco Petrarca i hrvatska Osnovna mješovita škola u Šijani u Narodnu osmogodišnju školu »Neven Kirac«, u ulici nadomak Male škole, s prvim ravnateljem Edom Girardijem. Od 50-ih do kraja 70-ih škola ima status eksperimentalne, odnosno izabrana je među deset škola u državi da se na temelju njih stvaraju i testiraju nastavni programi. U Maloj školi nastavu su kroz godine pohađali isključivo prvašići, do 2004. kad je zbog dotrajalosti zatvorena.

Marijana ČETKOVIĆ