Projekt 120. OŠ Šijana – prve hrvatske škole u Puli u okviru projekta Istrarske županije Institucionalizacija zavičajne povijesti
Osnovna škola Šijana proslavila je 120 godina svog postojanja u ovoj školskoj godini pod motom “Školo naša draga, školo Šijana, ponos Pule grada”. Posebno se ponosimo činjenicom da smo sljednica prve hrvatske škole u Puli – Škole Družbe sv. Ćirila i Metoda za Istru. Osnutak i izgradnju te škole osobno je vodio jedan od najvećih sinova Istre Matko Laginja, kojeg je narod od milja zvao naš barba Mate. Naša je škola isto tako i spoj hrvatske Družbine škole i privatne talijanske škole Borgho Siana, kasnije preimenovane u Francesco Petrarca, također, nešto što je specifično upravo za Istru. Učenici 4. a razred te učenici od 5. do 8. razreda su kroz izvannastavne aktivnosti (Povijesna, Likovna i Glazbena družina) te Dodatna nastava njemačkog jezika intenzivno su se pripremali tijekom šk. god. 2018./19. za svečanu proslavu koja se održala 11. prosinca i INK u Puli kada je promovirana i Spomen-knjiga OŠ Šijana. Od početka školske godine učenici uključeni u projekt intenzivno su proučavali povijest svoje škole kroz predavanje učiteljice povijesti Marije Belullo, iščitavanje starih brojeva školskog lista Neven i Novi Neven, ali i kroz razgovore s bivšim učenicima, a sadašnjim učiteljima škole, domarom škole, kao i roditeljima, djedovima i bakama koji su im pričali kako je to nekada bilo biti učenik naše škole. Učenici Likovne družine crtali su portrete svojih učitelja i negdašnjih učenika koji poznati ne samo u Puli već su svojim radom postali poznati u Hrvatskoj i u svijetu, kao što su dva svjetska boksačka prvaka Mate Parlov i Stipe Drviš, ali kao prvi portret su nacrtali upravo portret Matka Laginje. Učenici Dodatne nastave njemačkog jezika razgovarali su s bivšom učenicom Kristinom Jurić, koja je bila osvojila prvo mjesto na međunarodnom natjecanju u Grazu sa svojim sastavom na njemačkom jeziku.
Učenici 4. a razreda tijekom školske godine 2018./2019. bili su uključeni prema planiranim aktivnostima u razne likovne, glazbene i stvaralačke radionice. Zajedno s učiteljicom osmislili su pitanja pomoću kojih su proveli intervjue s bivšim učenicima škole – svojim bakama, djedovima i drugim poznanicima. U likovne su radionice bili uključeni u školi i izvan škole u prostorima Društvenog centra Rojc. U suradnji s Udrugom za promicanje stvaralaštva Art studiom osmislili su i realizirali radionice izradbe rakljanskog lonca. U glazbenim su radionicama naučili plesati plesove balun, sette passi i špic polku. Plesove su izvodili na prigodnim priredbama tijekom godine u školi i izvan nje na različitim školskim priredbama ali i na priredbi proslave 120. obljetnice naše škole u Istarskom narodnom kazalištu Pula. Uz pomoć svoje učiteljice Anice Valenta osmislili su i realizirali prezentaciju svojih aktivnosti tijekom školske godine 2018./2019. koju će učenica Sara Fabris predstaviti u ime 4. a razreda na Festivalu zavičajnosti za osnovne škole Istarske županije u Umagu.
Voditeljica projekta:
Marija Belullo